vogelavos.cz
  Domů Napište nám
 

Životopis pokračování

Jaromír Vogel také spolupracuje s izraelskými autory (Nava Semel a Jicchak Ben Jozef). Vytvořil znělku pro mezinárodní festival loutkových divadel v Praze, pro festival 9 Bran, hymnu pro město Vršovice a znělku pro festival Slivenecké letnice. Jaromír Vogel se účastní současně i dětských soutěží a je autorem písní pro děti.

Zajímavého ocenění se mu dostalo od rádia Classic FM, které vydalo CD Jaromír Vogel - Jewish Melodies II jako jedinou nahrávku "Cédéčka" ve své historii.

Výbor sekce pro tvůrčí činnost v oblasti divadla a rozhlasu Českého literárního fondu udělil za svoji mnohaletou existenci jedinou cenu za hudbu. Tuto cenu dostal Jaromír Vogel za hudbu k Sofoklově Antigoně.

V roce 2008 měl premiéru Davidův a "jeho" 18. žalm v podání komorního orchestru a s recitací Jana Kačera v sále Martinů v Praze.

K třetímu výročí vstupu do EU zkomponoval "Hudbu pro Evropu", pro harfu a smyčce, která měla premiéru na zámku v Litomyšli v provedení souboru Collegium Bohemia.

V jezuitském klášteře v Kutné Hoře měla premiéru v r. 2009 skladba pro 3 harfy "Píseň o radosti" a na Novoměstské radnici měla premiéru 12.1.2010 skladba „Menora“ pro 3 harfy u příležitosti vernisáže a prezentace knihy Zpráva o akci K.

V roce 2005 byla světová premiéra třívěté symfonické suity pro zvětšený symfonický orchestr, sóla, sbor, dětský sbor a recitaci, zkomponovanou na paměť obětem holocaustu a obětem terorismu. Byla uvedena v Jubilejní synagoze v Praze, dirigoval Vjačeslav Grochovski.

K příležitosti výročí konce 2. světové války začal psát monumentální symfonickou báseň "Yad Vashem", která byla inspirována návštěvou stejnojmenného památníku holocaustu v Izraeli. Skladba Yad Vashem je věnována Siru Nicholasovi Wintonovi, od něhož má autor i osobní poděkování.

Aktuálně pracuje na realizaci muzikálů Esther. Autorem libreta a textů k písním je Jan Schneider. Dokončil hudbu k muzikálu o Golemovi, dále dokončuje symfonickou suitu Judith a Holofernes, orchestrální i klavírní verzi Hebrejských tanců a připravuje cyklus Biblické ženy; několik nových skladeb pro orchestr Šarbilach.

Jaromír Vogel pořádá občasné přednášky o historii a současnosti židovské hudby. O dalších podrobnostech se lze dovědět v publikaci Who is who, v knize o Praze 10 nebo v internetovém hudebním slovníku vydaném Masarykovou akademií Brno.

Dne 28.12.2011 proběhla premiéra symfonické svity CHAIM BE TIKVA. Dílo bylo vytvořeno především na počest sira Nicholase Wintona, zachránce 669 židovských dětí na počátku 2. světové války, ale i k uctění památky obětí Šoa a všech ostatních postižených touto válkou.

Účinkovali rozšířené spojené orchestry, Camerata filarmonica Bohemia, Šarbilach Jaromíra Vogela, koncertní trio Ady Slivanské a dětský kvintet dětský pěvecký sbor Camerata a vokální solisté : M.Fousková,L.Bartošíková D. Krausová, L.Pecharová, M.Foršt, E.Tomas. Dirigoval Jiří Havlík, moderoval Milan Hein, produkovala Blanka Vogelová.

Koncert záštitou podpořili předseda vlády české republiky Petr Nečas, Velvyslanectví státu Izrael, Pražská konzervatoř, senátor Tomáš Topfer, Centrum Franze Kafky, Ethno radio, sir Nicholas Winton,Škola Nicholase Wintona v Kunžaku, Konzervatoř a Vyšší odborná škola Jaroslava Ježka, sponzorovali Magistrát hl.m.Prahy, ČNFB, NFOH, Židovské muzeum, Nadace Gideona Kleina, NŽU, OSA, SAI, B'nai B'rith Renaissance,české vinařství Chrámce, family distillery Kleiner, Judr.Hanuš Gaertner, Vogelmusic agency.

V červnu 2012 uctil Vogel 120. výročí narození spisovatele Karla Poláčka, jehož dílo představuje jednu z nejvýznamnějších hodnot české meziválečné prózy prostřednictvím skladby Valčík v ofsajdu, která byla uvedena na na zahájení festivalu Poláčkovo léto orchestrem Šarbilach v Rychnově nad Kněžnou.

V témže roce zkomponoval další dílo v rámci slavnostního koncertu Ameropy a Hornclassu. Premiéra rozsáhlé skladby „Mazkeret – Tikva le Chaim“, v překladu z hebrejštiny „Vzpomínka – Naděje na život“ pro symfonický orchestr, smíšený pěvecký sbor, dětský sbor, sólový lesní roh a vokální i další instrumentální sólisty byla uvedena 4.8.2012 v Rudolfinu v Praze v Dvořákově síni a dirigoval opět Jiří Havlík.

Na takto rozsáhlou akci s mezinárodní účastí spojila Muzika judaika a Cornissimo s Ameropou své organizační i finanční síly a podtrhla aktuální jedinečnou myšlenku tolerance, humanity a spolupráce. Projektu se zúčastnili umělci ze 16 zemí světa.

27.4.2014 proběhla v rámci festivalu židovské hudby MAŽIF III. . který pořádá MUZIKA JUDAIKA v Betlémské kapli světová premiéra čtyřvěté symfonické svity Shalom Winton, kterou zkomponoval hudební skladatel Jaromír Vogel. Účinkoval v něm 60-ti členný symfonický orchestr Camerata filarmonica bohemia, dirigent Jiří Havlík, dívčí vokální nevidomé trio Makabara a solisté – Lenka Bartošíková, Dana Krausová, Iva Krušková, Silvia Nurberger a houslový virtuoz, René Kubelík, (potomek slavné muzikantské rodiny).Výraznou hudební ozdobou Vogelova díla byl Peter Dostal-Berg z Německa, jediný hráč na světě, který ovládá hru na unikátní hudební nástroj clarinu, o jejíž vzkříšení se po bezmála 400 letech postaral. Dokáže zahrát i melodie na šofar. Bylo to poprvé v historii, kdy do symfonické svity byl zakomponován šofar a clarina.

[1]  [2]  [3]

Poslední aktualizace:
31.12.2018