Ethno-symfonetický orchestr Šarbilach – znamená v překladu z hebrejštiny střípek pro štěstí. Základ souboru tvoří přes 25 hudebníků, především studentů základních uměleckých škol a konzervatoří. Podle potřeb je orchestr doplňován muzikanty z řad profesionálů. V orchestru působil jako dirigent Varhan Orchestrovič Bauer, Pavel Trojan Jr. V současné době hraje orchestr pod taktovkou Jiřího Vondrovice.
Díky ojedinělému melodickému, harmonickému a rytmickému propojení vážné, populární a etnické hudby je styl Šarbilachu, i s přihlédnutím k neobvyklému obsazení, originální a dramaturgicky velmi rozmanitý.Tento žánr je na české ale i světové hudební scéně naprosto ojedinělý a má velký potenciál se líbit. Repertoár Šarbilachu tvoří převážně autorská hudba Jaromíra Vogela, uměleckého vedoucího orchestru, komponovaná pod zřetelným vlivem východoevropské židovské tradice.Skladatel pro potřeby orchestru zkomponoval několik židovských originálních skladeb, to vše ve zcela neobvyklých instrumentacích pro velký orchestr. Koncert většinou provází zasvěceným výkladem o židovských tradicích harfistka profesorka Pavla Vondráčková, která je jednou ze zakladatelek Šarbilachu. Původní Šarbilach vznikl již v roce 1992. U jeho zrodu stál Jaromír Vogel s dcerou Kateřinou a zmíněnou P.Vondráčkovou, pak se přidali další.(obs.: fl., cl., fagot, viola a harfa).
Symfonetický orchestr Jaromíra Vogela byl založen roku 1994, kdy působil pro potřeby divadelního představení Romeo a Julie, ke kterému složil hudbu Jaromír Vogel, uváděného po dvě sezóny na purkrabství Pražského hradu.Orchestr koncertoval I v Rudolfinu pro izraelského prezidenta v rámci jeho státní návštěvy v české republice, na hudebním festivalu Žižkovský nekonvenční podzim Jiřího Hoška v letech 2000, 2001, 2003, dále na mezinárodním festivalu česko-německo-židovské kultury 9 bran ve Valdštejnské zahradě v Praze v letech 2004 a 2005. Pro tuto příležitost byl orchestr rozšířen na 65 hudebníků se solisty.
V prosinci 2005 orchestr uvedl v Jeruzalémské synagoze v Praze světovou premiéru symfonické básně Jaromíra Vogela Yad Vashem na památku obětí holocaustu v rozšířené sestavě.
Řada členů Šarbilachu hrála s českým symfonickým orchestrem uvedení světové premiéry symfonické mše Jaromíra Vogela Missa Ecumenica k pátému výročí útoku na Spojené státy americké, které proběhlo 11.září 2006 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze, dále při premiéře Chaim be tikva v roce 2012 v Betlémské kapli, kterou skladatel věnoval siru Nicholasi Wintonovi a obětem shoa.
Orchestr dále absolvoval řadu veřejných vystoupení a koncertů,např. účast na festivalech Vyšehraní, Mezi ploty, Camerata Nova Náchod, na Židovském festivalu v Třebíči ŠAMAJIM, na Židovských dnech kultury v Holešově, Hoškově nekonvenčním žižkovském podzimu, Svatojánských slavnostech, v Atriu, v ROXY, v Městské knihovně v Praze 1 uspořádal narozeninový koncert pro sira Nicholase Wintona, zachránce 669 židovských dětí a pro spisovatetele Arnošta Lustiga koncert in memory, účinkoval mnohokrát na radnici ŽOP, dále v synagogách a kulturních zařízeních po ČR. Pořádá i benefiční koncerty.
Kontakt:
Jednatelka pro koncerty a propagační činnost:
Blanka Vogelová
mobil: 739 020 260
e-mail:
Kontaktní adresa:
Šarbilach o.s.
Voroněžská 26/300
Praha 10 – Vršovice


|