logo

MAŽIF VI.

program MAŽIF

Festival MAŽIF VI., byl zahájen 2.4.2017 v Maiselově synagoze. Koncert uvedlo vokální trio Makabara z České republiky, které se v současné době se zabývá interpretací hebrejských písní.

Nevšední zážitek poskytl Patrik Ádám (kytara), a Egon Balázs (violoncello). Duo Klezmer Chaverim existuje od roku 2014. Pochází z Madarska. Mojše band zahrál židovskou hudbu středoevropského regionu. Přinesl obraz stylu židovského umění známého též jako luftmenschn - od poloviny 16. století vyhledávaného žánru lehké zábavy. Akce zanechala svou originalitou a zajištěním v atraktivních prostorách Maiselovy synagogy výraznou stopu i povědomí o židovské hudbě a kultuře. 4.4.2017 jsme umožnili zahraničním umělcům z Madarska a Slovenska uskutečnit další koncerty v rámci festivalu MAŽIF VI. Na Chodovské tvrzi a v Atriu na Žižkově.

Hudební festival MAŽIF VI. má několik originalit. Každoroční nastudování světové premiéry symfonické svity pro tuto příležitost byl pouze jednou z nich. Letos jsme posluchačům připomněli příběh Rabi Löwa z Rudolfinské Prahy, jehož umění, houževnatost a vnitřní síla vzbuzuje dodnes obdiv a respekt. Nabídli jsme kromě ojedinělého a silného uměleckého zážitku i náhled na renesanční a židovskou kulturu jakož i ochutnání Golemova šému.

program MAŽIF

Rozšířený symfonický orchestr ČVUT zahrál na premiéře dílo Jaromíra Vogela Inspirenes pro Rabi Lowa s patřičně přesvědčivým výrazem a dynamickou plasticitou díky dirigentovi Janu Šrámkovi.

Dětský soubor hrající na historické hudební nástroje pod vedením pana profesora Polívky ve dvou intermezzech celý projekt svým bezprostředním uměním velice zkrášlil a odlehčil.

Festival skončil v Divadle U Valšů koncertem houslového virtuóza Alexandera Shonerta nositele prestižních mezinárodních ocenění. Klavírní doprovod poskytla Natalie Shonert a hostem byla česká zpěvačka paní Věra Nerušilová.